воскресенье, 10 марта 2013 г.

Історія виникнення


Проблеми з зубами людство мало завжди. Підтвердженням цьому є згадки про хвороби зубів у стародавніх записах. Навіть Гіппократ впритул займався цією справою. За записами цивілізації долини Інду можна підтвердити, що стоматологія з`явилася ще в 7000 р. до н. е. Шумерський текст від 5000 до н. е. описує «зубного хробака» в якості причини карієсу зубів. Докази наявності подібних знань є в стародавній Індії, Єгипті, Японії та Китаї. Легенда хробака міститься також в працях Гомера, і, аж до кінця 14-го століття нашої ери хірург Гі де Чілак писав про переконання, що хробаки є причиною карієсу.
Папірус Едвіна Сміта написаний в 17-му столітті до н.е., що містить дані з древніших папірусів, приблизно, 3000 до н. е., описує лікування декількох стоматологічних захворювань. В 18-му столітті до н.е. закони Хаммурапі описували видалення зубів як покарання за порушення закону.
Стародавні грецькі вчені Гіппократ і Арістотель писали про стоматологію, у тому числі лікування зруйнованих зубів і захворювань ясен, вилучення зубів щипцями. Деякі кажуть, що перше використання стоматологічного приладів або мостів походить від етрусків вже з 700 до н.е.
Єгиптяни прив'язували замінники зубів золотим дротом. Римський теоретик медицини Корнелій Цельс докладно описав захворювання порожнини рота, стоматологічні процедури, а також використання наркотичних речовин для знеболювання.

Існує легенда,що Аполлонія - дочка видного александрійського чиновника, що повірила в Христа. На думку гонителів християнства, вона подавала поганий приклад співгромадянам, які повинні були дотримуватися багатобожжя і вірити в божественне походження імператора. 

Аполлонію піддали жорстоким тортурам, вимагаючи зречення від християнства. Коли вона відмовилася відректися від своєї віри, її схопили, спочатку їй вирвали всі зуби і погрожували спалити її живою. 

Аполлонія не здригнулася перед лицем смерті. Вона попросила її розв'язати, щоб вона змогла стати на коліна і виконати вимогу натовпу. Коли ж її розв'язали, відважна жінка сама кинулася у вогонь. Це сталося 9 лютого 249 року. 

Страждання і християнський подвиг Аполлонії так вразили її сучасників і нащадків, що народилася легенда про те, що варто тільки вимовити ім'я Аполлонії, помолитися їй - і зубний біль вщухне. У 300 році Аполлонія була канонізована як свята мучениця. Її день - 9 лютого. 

Стародавні «стоматологи» використовували прототип першої бормашини ще 9 тис. років тому. Таке несподіване відкриття зробили вчені з США та Франції. 

Дослідивши знайдені в пакистанській провінції Белуджістан останки людей, що жили 7 - 5,5 тис. років до нашої ери, вони виявили в деяких зубах зроблені за життя майже ідеальні отвори діаметром 1-3 міліметри і завглибшки до 3,5 міліметрів. Про мистецтво стародавніх «стоматологів» свідчить той факт, що в ряді випадків просвердлені важкодоступні корінні зуби, причому один з отворів знаходилося з внутрішньої сторони щелепи. Сучасний лікар-дантист високо оцінив роботу майстра, який жив багато тисячоліть тому.